24 listopada, 2021

Salony glamour - najciekawsze pomysły na aranżacje

Styl glamour jest wytworny, elegancki i pełen blasku. Salon urządzony w ten sposób to wnętrze, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Jakie meble i dodatki do niego wybrać, aby stworzyć idealną aranżację glamour? Co z oświetleniem czy dekoracjami?

Od kilku sezonów salony glamour są bardzo popularne i trudno się temu dziwić. To pomieszczenia eleganckie i bardzo reprezentatywne. Jak można je łatwo zaaranżować?

Czym w ogóle charakteryzuje się styl glamour?

Salony glamour to przede wszystkim wnętrza wypełnione blaskiem, szkłem, lśniącymi powierzchniami czy kolorami takimi jak złoto, srebro lub purpura. Dodatki i tkaniny również mogą być mieniące się i odbijające światło. Sprawdzą się w tym przypadku tapicerowane meble, ozdobna sztukateria na ścianach, eleganckie lustra w bogato zdobionych ramach itd.

Wyjątkowe musi być również i oświetlenie w salonie utrzymanym w stylistyce glamour. Doskonale prezentują się na pewno kryształowe żyrandole, które efektownie odbijają światło. Nie można jednak na tym poprzestać. Generalnie dobór poszczególnych elementów kojarzyć powinien się ze złotą erą Hollywood, która przypada na lata 20. i 30. XX wieku.

Salony glamour - cechy charakterystyczne

Wiele osób zastanawia się, jak urządzić swój salon w stylu glamour. Na szczęście w sklepach obecnie nie brakuje produktów i mebli, które to umożliwiają. Na ogół klasyczny styl przełamuje się nutą nowoczesności. Z porcelanową zastawą stołową i kryształowymi dekoracjami łączy się tapicerowane welurem meble oraz lustra w dużej ilości. Inne elementy typowe dla salonów glamour to stoliki kawowe w kolorze czarnym i białym wykończone na wysoki połysk, lustrzane komody oraz pikowane sofy czy fotele. Kluczem do sukcesu jest zawsze zachowanie zasad ergonomii. Dotyczy to zarówno salonów będących osobnymi pomieszczeniami, jak i tych łączonych z jadalnią. Zbyt duża ilość dekoracji sprawia, że wnętrze jest mało funkcjonalne, a tego nikt nie chce.

Nowoczesny salon glamour - jak pomalować ściany?

Nowoczesne salony glamour to pokoje dzienne, w którym dominują raczej stonowane barwy - szarości, biele, beże, pastele, złoto, srebro i czernie. Mowa tutaj nie tylko o meblach i dodatkach, ale i kolorystyce ścian. Ciekawym sposobem na urządzenie salonu w stylu glamour jest postawienie na szarość. Dobrym pomysłem jest wybieranie barw jasnych, które nie dominują danej przestrzeni. Szary salon glamour na pewno będzie elegancki i bardzo stylowy. Uzupełnić go można metalowymi, błyszczącymi dodatkami.

Dużą popularnością we wnętrzach glamour cieszą się także beże. W takim pomieszczeniu centralnym elementem jest kanapa lub narożnik w jasnej kolorystyce. Beżowe ściany są świetnym tłem dla mebli i dekoracji. Warto w tym przypadku postawić też na wysokiej jakości drewno np. dębowe.

Najbezpieczniejszą opcją są oczywiście białe salony glamour. Zestawienie jasnych ścian, futrzanego dywanika, akrylowego stolika kawowego czy białej kanapy to prawdziwy strzał w dziesiątkę. W salonie glamour znaleźć się też mogą mocniejsze i ciemniejsze barwy - purpura, fiolet, granat. Używać ich należy ostrożnie i raczej w formie dodatków. Ciemne ściany nie są najlepszym rozwiązaniem.

Meble w salonie glamour - co się sprawdzi najlepiej?

W nowoczesnym salonie utrzymanym w stylistyce glamour z powodzeniem wykorzystać można meble stylizowane na ludwikowskie. Są to przede wszystkim tapicerowane sofy, fotele oraz narożniki. Często mają one charakterystycznie wygięte nóżki, które nadają im lekkości. Dzięki temu wnętrze prezentuje się wytwornie i stylowo.

W salonie glamour powinno się też znaleźć meble na meble posrebrzane lub lustrzane, które ładnie odbijają światło. Mile widziane są zawsze elementy bogato zdobione połączone z minimalistycznymi. Barokowy fotel zestawić na przykład można ze stolikiem kawowym na wysoki połysk. Dla stylistyki glamour typowe są ponadto wytworne sofy i solidne stoły. Zdecydować się też można na zakup eleganckiej konsolki ustawianej tradycyjnie przy ścianie.

Salon w stylu glamour a aranżacja okna

W przypadku pokojów dziennych urządzonych w stylu glamour aranżacja okna powinna być jedynie subtelnym podkreśleniem wystroju wnętrza. Można tutaj postawić na delikatne firanki woalowe, które przepuszczają światło lub ciężkie i grube zasłony. Spore znaczenie ma to, jaki efekt ma zostać finalnie uzyskany. Świetnie sprawdzają się zawsze rolety rzymskie w neutralnej kolorystyce. Nie dominują one salonu, a jedynie podkreślają jego elegancki wystrój.

Jakie oświetlenie wybrać do salonu glamour?

Jak już wspomniano wyżej typowe oświetlenie dla salonów glamour to efektowne, kryształowe żyrandole. Stanowią one doskonałą ozdobę eleganckiego wnętrza. Jednak nie można jednocześnie zapominać o innych elementach pomieszczenia. Na wytwornej, białej konsoli ustawić można np. lampę stołową ze stylowym kloszem i podstawą ze stali nierdzewnej. Ponadto w salonie glamour należy postawić na oświetlenie nawiązujące swoją stylistyką do Hollywood w latach 30. ubiegłego wieku. Dobrze jest zadbać np. o ciekawe lampiony, w których ustawia się złote lub srebrne świece.

Dodatki idealne do salonu glamour

Salony glamour cieszą się coraz większą popularnością. Wiadomo już, jakie meble czy oświetlenie sprawdzają się w ich przypadku. Na tym jednak nie koniec. Trzeba bowiem pamiętać również o odpowiednich dodatkach. Muszą one podkreślić elegancki charakter wnętrza, a jednocześnie uczynić je jeszcze bardziej stylowym. Dobrze sprawdzają się dekoracje w kolorze złotym, srebrnym czy czarnym, najlepiej w wersji na wysoki połysk. Mile widziane są oryginalne gazetowniki, lustra w bogato zdobionych ramach, błyszczące ramki na zdjęcia itd. Sprawdzą się one w nowoczesnym salonie glamour. Należy też pamiętać o takich elementach jak ozdobne chwosty czy opaski do zasłon, które mogą być wykonane z modnego weluru. Naprawdę zależy od nich bardzo dużo.

Czy salon glamour to zawsze dobry pomysł?

W praktyce elegancki i szykowny styl glamour można wykorzystać w każdym wnętrzu i to niezależnie od jego wielkości. Niewielkie metrażowo salony glamour wcale nie muszą być mało wygodne i przeładowane dekoracjami. Wystarczy postawić na jaśniejszą kolorystykę i wybrać błyszczące dekoracje, ale w odpowiedniej ilości.

Zresztą lustrzana lub srebrna konsola są w stanie optycznie powiększyć małe pomieszczenie, bo doskonale odbijają one promieniowanie słoneczne. Oczywiście nieco bardziej zaszaleć można, mając do dyspozycji duży pokój. Wówczas we wnętrzu zmieszczą się na pewno pikowana kanapa, stolik kawowy na wysoki połysk, elegancka witryna czy klasyczna konsola. Nie trzeba z niego rezygnować.

Dla kogo przeznaczone są salony glamour?

Salony glamour kojarzą się z luksusem, przepychem, błyskiem. Są to pomieszczenia wytworne i szykowne. Nie mają jednak nic wspólnego z kiczem. Ten łatwo uzyskać, stawiając na produkty niskiej jakości np. wykonane z tworzywa sztucznego. Jednak w glamour liczy się przede wszystkim jakość i warto o tym pamiętać.

Skąd wywodzi się styl glamour? Narodził się on w Stanach Zjednoczonych, w czasach rozkwitu przemysłu filmowego. Gwiazdy filmu stawały się wówczas jednocześnie ikonami mody. Ludzie chcieli otaczać się tym samym, co one. Dlatego styl glamour stał się szybko tak popularny.

Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że salon glamour nie jest łatwy do aranżacji. Wymaga przede wszystkim dobrego planu. Czasem konieczne są też spore nakłady finansowe. Z drugiej strony sprawdzi się nawet w przypadku małego pomieszczenia. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku zachowanie umiaru, co bywa trudne. W końcu glamour to luksus i przepych. Przesada może jednak sprawić, że wnętrze prezentować się będzie nieco kiczowato.

Dla kogo przeznaczone są salony glamour? W tych wnętrzach łączy się nowoczesność z klasycznym pięknem. To świetny wybór dla osób, które kochają klimat starego Hollywood i cenią sobie stylistykę retro. Pokój dzienny urządzony w stylu glamour jest na pewno elegancki i bardzo reprezentatywny. Nie sposób przejść obok niego obojętnie. Zrobi tym samym z pewnością wrażenie na gościach.

Ciekawe pomysły na salon glamour

Salony glamour aranżować można na wiele różnych sposobów. Eklektyzm daje bowiem spore pole do popisu. Zatem na co postawić - nowoczesność i stonowane barwy, a może wręcz przeciwnie?

Nowoczesny salon glamour to marzenie wielu osób. Połączenie minimalizmu ze szkłem i błyskiem cieszy się dużą popularnością. W tym przypadku w pokoju dziennym sprawdzą się ławy lub stoliki kawowe na wysoki połysk, spore rozmiarowo lustra w ozdobnych ramach czy oryginalne grafiki. Najłatwiej taki salon zaaranżować w dużym pomieszczeniu. W nim można bowiem dobrze wyeksponować ciekawe meble czy oryginalne oświetlenie.

Ciekawą propozycją są także beżowe salony glamour. Beż jest barwą elegancką i delikatną zarazem. Dobrze prezentuje się w towarzystwie naturalnego drewna, bieli i zieleni. Można również zdecydować się na dodatki złote lub miedziane, które dla stylu glamour są typowe. Stonowaną kolorystykę ożywić można np. kryształowym żyrandolem.

Niezmiennie modnym od lat połączeniem jest zestawienie czerni z bielą. Dzięki niemu salon glamour jest elegancki, ponadczasowy i bardzo wyrafinowany. W takim wnętrzu warto już jednak zachować minimalizm kolorystyczny. Nie należy przesadzać z ilością i intensywnością barw. Najlepiej sprawdzą się np. odcienie szarości czy elementy szklane.

W salonie glamour zdecydować się też można na klasyczną biel. To świetny wybór do mniejszych pomieszczeń, które w ten sposób można nieco optycznie powiększyć. Podobnie uczynić można z lustrami. W jasnym wnętrzu z łatwością da się wyeksponować oryginalne meble i dekoracje. Można tutaj nieco zaszaleć z wyposażeniem. Warto postawić np. na modne kontrasty, wybierając ciemny dywan czy kolorową tapetę na ścianę. Równie dobrym wyborem są złote i srebrne dodatki.

Salon glamour można też utrzymać w nieco ciemniejszej, intensywniejszej kolorystyce. Jest ona zresztą dla tej stylistyki typowa. Bardzo elegancką barwą jest np. granat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

matodesign.pl © 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Skontaktuj się z nami: kontakt@matodesign.pl