Rodzinne posiłki, wspólne spędzanie czasu, miłe pogawędki przy kawie — kto o tym nie marzy? Salon z jadalnią to wnętrze, które łączy kilka funkcji. By zaaranżować praktyczne i jednocześnie klimatyczne pomieszczenie, warto zastosować się do niektórych zasad. Kluczem są też odpowiednio dobrane meble. Planowanie domowej przestrzeni może być prawdziwą przyjemnością! Dziś wskażemy opcje, które możesz wykorzystać w swoim mieszkaniu. Jak urządzić salon z jadalnią? Czytaj dalej!
Nic tak nie łączy domowników, jak wspólny posiłek. Salon z jadalnią to para doskonała, z której wiele osób rezygnuje. Dlaczego tak się dzieje? Cóż, niektórzy są zdania, że jadalnia znacząco zmniejszy wnętrze i utrudni komunikację. Te obawy są zupełnie niepotrzebne! Salon połączony z jadalnią to idealna strefa do wzmacniania więzi pomiędzy domownikami. Tutaj jemy, nierzadko pracujemy, ale również śmiejemy się i relaksujemy. Wbrew pozorom pokój dzienny i jadalnia mogą optycznie powiększyć przestrzeń. By Twoja aranżacja była efektowna i funkcjonalna, warto poświęcić chwilę na stworzenie projektu.
Jak urządzić salon z jadalnią? Przede wszystkim wykonaj podział stref. Pamiętaj jednak o tym, że obydwie muszą tworzyć spójną całość. Zarówno salon, jak i jadalnia powinny stylistycznie do siebie pasować. W ten sposób stworzysz harmonijne i przemyślane wnętrze.
Osoby, które przez lata „cisnęły się” w bloku, wiedzą, że w małych klitkach nie mieszka się komfortowo. Otwarta przestrzeń sprzyja większej swobodzie, ułatwia komunikację i usprawnia dalsze etapy aranżacji. Gdy masz do dyspozycji dwa małe pokoje, rozwiązanie narzuca się samo! Zlikwidowanie dzielącej je ściany spowoduje, że wnętrza zyskają w odbiorze. Salon połączony z jadalnią to strefa wspólna, z której mogą korzystać wszyscy. Otwarta przestrzeń eliminuje podziały — dosłownie! Brak ścian spowoduje, że domownicy będą chętniej ze sobą przebywać. Okazja do rozmów będzie pojawiać się samoistnie, a pomieszczenie o niewielkich rozmiarach optycznie się powiększy. Warto zastosować te triki, by zyskać kilka metrów powierzchni.
Gdy aranżujesz domowe wnętrza, musisz pamiętać o zachowaniu proporcji. Twój salon z jadalnią musi być przede wszystkim funkcjonalny. Obecnie jadalnia coraz częściej staje się nierozłączną częścią salonu. Takie rozwiązanie sprawia, że korzystanie z obydwu stref staje się po prostu wygodniejsze. Podczas projektowania zwróć uwagę na ciągi komunikacyjne. Najlepiej, gdy jadalnia znajduje się z dala od nich, stając się tym samym bardziej ustawna. Nie zrażaj się też nietypowym kształtem pomieszczenia ani ich rozmiarem. Gdy salon zintegrowany jest z aneksem kuchennym, jadalnia będzie stanowić wygodny łącznik pomiędzy obydwoma strefami. Dzięki takiemu rozwiązaniu z łatwością podasz gotowe dania wszystkim, którzy znajdują się w pomieszczeniu. Każdy element wnętrza powinien też nawiązywać do reszty wyposażenia.
Jak efektownie urządzić salon z jadalnią? Połączenie tych dwóch stref jest odzwierciedleniem nowoczesnych trendów i kierunków aranżacyjnych. Projektując tę część, musisz pamiętać o dobraniu kluczowych elementów, które niejako określą całość. Jadalniany kącik może być nie tylko wygodny w użytkowaniu, ale również stylowy i efektowny. Obok ergonomicznych rozwiązań mogą pojawić się klimatyczne akcenty. Planując każdy metr kwadratowy, tworzysz określoną stylizację całego wnętrza. Zadbaj o nowoczesny, elegancki stół i sięgnij po uzupełniające dodatki.
Nie bez znaczenia jest też spójność kolorystyczna, jaką zastosujesz w obydwu strefach. Harmonia stylistyczna jest kluczowa, by stworzyć jednolite wnętrze, w którym aż chce się przebywać. Wbrew pozorom utrzymanie jednorodnego stylu wcale nie oznacza mebli w jednym kolorze. Możesz zastosować grę kontrastów, by uwypuklić pozostałe elementy wyposażenia pomieszczenia. Wyjątkowo eleganckie będą meble w białym lub czarnym kolorze. A może połączenie obydwu odcieni? Odważne i stylowe wnętrza to klasyczne połączenie właśnie czerni i bieli. W jadalni sprawdzą się odcienie jasne, natomiast w części wypoczynkowej — ciemniejsze, bardziej klimatyczne. Równie dobrym pomysłem będzie wyraźny detal w jednej części, który jest kontynuowany lub nieco bardziej stonowany w drugiej.
Na liście obowiązkowych mebli, których nie może zabraknąć w żadnej jadalni, jest stół. Nowoczesny, praktyczny, odbijający światło — ten typ okaże się najbardziej pożądanym dodatkiem. Pamiętaj, że to właśnie przy stole toczy się życie rodzinne. Śniadania, obiady, kolacje, wystawne przyjęcia, romantyczne rozmowy. Z tego względu stół do jadalni i salonu nie może być przypadkowy. Zastanówmy się wspólnie, czym się kierować przy jego wyborze.
Na rynku dostępnych jest szereg atrakcyjnych propozycji mebli, które mogą zwrócić Twoją uwagę. Jakie aspekty mogą być dla Ciebie istotne, gdy zaczniesz poszukiwania idealnego wyposażenia salonu z jadalnią? Stół to z reguły okazały mebel, który swoimi gabarytami może zająć większość pomieszczenia. Gdy dysponujesz niewielką przestrzenią, szczególnie ważna będzie jego funkcjonalność.
Oprócz powierzchni, która pomieści wiele potraw i przysmaków, ważna jest również część podblatowa. Jeśli zależy Ci na komforcie podczas wielogodzinnych przyjęć, zwróć uwagę na modele, które oszczędzają przestrzeń pod stołem. Jak rozpoznać tego typu stoły? Cóż, kluczowa jest konstrukcja tzw. nogi stołu. Możesz zdecydować się na model w kształcie litery V lub X. Taka kolumna jest usytuowana w centralnej części stołu. Dzięki temu możesz wygodnie wsunąć każde krzesło. Brak nóg w rogach mebla umożliwia dużą swobodę siedzących przy nim osób.
Jadalniany stół będzie eksploatowany codziennie, zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci. Decydując się na konkretny model, kieruj się więc nie tylko względami estetycznymi, ale również praktycznymi. Stół powinien być odporny na zarysowania i działanie promieni UV. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się egzemplarze o prostej formie i uniwersalnej kolorystyce. Kluczowa jest oczywiście wysoka jakość surowca, z którego pochodzą materiały użyte do jego produkcji. Jeśli stół jest łatwy do utrzymania w czystości, wiedz, że trafiłeś idealnie! Modele o ponadczasowej kolorystyce sprawdzą się zarówno w nowoczesnych, jak i w klasycznych wnętrzach.
Masz wnętrzarski dylemat, który model wybrać? Zwolennikom uniwersalnych rozwiązań z pewnością spodoba się wersja rozkładana. Opcja ta jest bardzo wygodna na co dzień oraz na wyjątkowe okazje. Takie egzemplarze szczególnie polecane są właścicielom niewielkich mieszkań, gdzie każdy centymetr kwadratowy ma znaczenie. Podczas codziennych posiłków wystarczający będzie stół w wersji złożonej. Model OSKAR ma nieduże wymiary — zaledwie 120 cm długości. Jednak po rozłożeniu zyskuje ich aż 160. Na rodzinne przyjęcia lub cykliczne imprezy nada się wariant NIKO II, lub SOMMELIER I. Tego typu stoły mają docelową długość wkładki równą 210 cm! Dzięki takiej opcji z powodzeniem dopasujesz blat do swoich potrzeb.
Jak urządzić salon z jadalnią, by cieszyć się ergonomicznym i wygodnym wnętrzem? Okazuje się, że ważnym aspektem jest lokalizacja samego stołu. W przestronnym, dużym pomieszczeniu warto ustawić stół przy oknie. Takie rozwiązanie sprawi, że do wnętrza będzie wpadać spora dawka dziennego światła. To z kolei zawsze nastraja pozytywnie, pobudzając do działania. W ten sposób przeznaczysz też bardziej kameralne miejsce na kącik wypoczynkowy w drugiej części pomieszczenia. Nie masz wystarczającej przestrzeni na wyeksponowanie stołu? Ten może być przedłużeniem ciągu szafek. Wbrew pozorom jest to bardzo praktyczne rozwiązanie — wnętrze zyskuje harmonijny, spójny ciąg.
Po sytym posiłku warto odpocząć na wygodnej sofie. Relaks najlepiej smakuje wśród popołudniowej kawy i w towarzystwie smacznego deseru. W każdym salonie powinien się więc znaleźć klimatyczny stolik kawowy. Wysoki czy niski? Szeroki czy raczej wąski? A może zależy Ci na wariancie, który oszczędza wiele cennej przestrzeni? Jeśli tak, koniecznie wybierz model, który pozwoli Ci wygodnie rozprostować nogi pod blatem. Szczególnie atrakcyjne są stoliki charakteryzujące się wysokim połyskiem. Rozświetlają pomieszczenie, pozostając eleganckim elementem wyposażenia salonu. Warto sięgać po blaty wykonane z wytrzymałej płyty akrylowej Senosan. Łatwość czyszczenia, odporność na zarysowania, efektowny wygląd — czego chcieć więcej?
A może rozkładana ława?
Aranżujesz salon z jadalnią, lecz ogranicza Cię metraż pomieszczenia? Nic prostszego! Zaprojektowanie niewielkiej przestrzeni jest możliwe, gdy wykorzystasz dedykowane meble. Do takich z pewnością należą rozkładane ławy. Tego typu rozwiązania pozwolą na dopasowanie rozmiaru blatu do konkretnej okazji. Kameralne przyjęcie czy wieloosobowa impreza? Ława Sommelier Lux wykonana jest w bardzo wysokim połysku. Gładka powierzchnia nadaje charakterystyczną głębię, co sprawia, że światło efektownie odbija się od blatu. Taki patent sprawdzi się nawet w bardzo małych salonach.
Spójność stylistyczną kształtują umiejętnie dobrane meble, które odzwierciedlają charakter wnętrza. Nie zawsze jednak wybór odpowiednich modeli jest tak oczywisty. Jeśli masz problem z doborem poszczególnych elementów, warto skorzystać z zestawów pochodzących od jednego producenta. W ten sposób zyskasz pewność, że stół jadalniany będzie pasował do stolika kawowego i odwrotnie. Jak urządzić salon z jadalnią? Teraz już wiesz, że wystarczy wdrożyć kilka prostych trików, by wnętrze było praktyczne, a zarazem stylowe!