20 lipca, 2021

Jak urządzić mały pokój młodzieżowy, by był ładny i praktyczny? Garść sprytnych podpowiedzi

Okres nastoletni to czas, w którym dziecko nie tylko szczególnie ceni własną przestrzeń, ale też coraz bardziej jej potrzebuje. Co więcej, wraz z dorastaniem pokój pociechy często staje się miejscem wielofunkcyjnym – służy odpoczynkowi, nauce, rozwijaniu pasji i spotkaniom z tak ważnymi na tym etapie życia znajomymi. Co, jeśli pomieszczenie charakteryzuje się stosunkowo małym metrażem? Wbrew pozorom wcale nie musi być to problem. Oto kilka sprytnych podpowiedzi, dzięki którym dowiesz się, jak urządzić mały pokój młodzieżowy, by był on ładny i w pełni praktyczny!

Aranżacja małego pokoju młodzieżowego – od czego zacząć?

Urządzanie małego pokoju młodzieżowego warto zacząć od rozmowy z samym nastolatkiem. Pamiętaj, że w tym okresie dzieci bardzo lubią, gdy bierze się pod uwagę ich potrzeby i traktuje się ich zdanie poważnie. Nie da się także ukryć, że młodzież ma już całkiem dobrze wykształcony własny gust i zwraca uwagę na trendy. Uwzględnienie jej uwag i potrzeb z pewnością pomoże Ci stworzyć wnętrze, w którym Twoje dziecko będzie czuło się naprawdę dobrze.

Oczywiście nie oznacza to, że aranżację pokoju młodzieżowego możesz zupełnie oddać w ręce nastolatka. Choć w wielu kwestiach możesz nie zgadzać się ze swoją pociechą, to spokojna rozmowa z pewnością pozwoli Wam wypracować pewne kompromisy. Dzięki nim wnętrze będzie z jednej strony funkcjonalne, a z drugiej – atrakcyjne dla samego nastolatka. W małych pokojach młodzieżowych kompromisy są szczególnie ważne, ponieważ często zdarza się, że po prostu nie da się umieścić w nich wszystkich pożądanych akcesoriów.

Mały pokój młodzieżowy – jak go pomalować?

Rozważania o aranżacji małego pokoju dla nastolatka, warto zacząć od absolutnych podstaw, czyli koloru ścian. Na jakie się zdecydować, by wnętrze było praktyczne i przyjemne dla oka? Pamiętaj, że w pomieszczeniach o mocno ograniczonym metrażu znakomicie sprawdzają się jasne barwy. Tego typu odcienie rozświetlają wnętrze i sprawiają, że wygląda ono przestronniej.

Zobacz także:  Jak wprowadzić styl art deco do swojego mieszkania?

W małym pokoju dla nastolatka dobrym rozwiązaniem mogą okazać się np. odcienie bieli, beżu, szarości czy błękitu. Ciekawą alternatywą są również pastele – np. subtelna zieleń czy pudrowy róż. Co, jeśli dziecku podobają się ciemne barwy? Kompromisem może okazać się jasny pokój z jedną, nieco ciemniejszą ścianą.

Podobne zasady tyczą się podłóg. W niewielkim pokoju nastolatka świetnie sprawdzą się te, które utrzymane są w stosunkowo jasnych kolorach. Dobrym rozwiązaniem będą np. jasne deski, panele czy wykładziny.

Jak urządzić mały pokój młodzieżowy? Kilka podstawowych zasad

Aranżacja małego pokoju młodzieżowego wcale nie musi być trudna. Warto jednak pamiętać, że każdy jej element należy dobrze przemyśleć. Oto kilka podstawowych zasad, które pozwolą dobrze zorganizować przestrzeń, a przy tym uchronią wnętrze przed zagraceniem.

1. Zacznij od rzeczy niezbędnych i najważniejszych

Urządzanie niewielkiego pokoju dla nastolatka warto zacząć od tych akcesoriów, które są niezbędne. Zwykle zalicza się do nich szafę, łóżko, biurko oraz szafki, półki lub regały, które posłużą przechowywaniu rzeczy dziecka. Co istotne, już na tym etapie warto porozmawiać również o tym, które elementy wyposażenia są najważniejsze dla pociechy. Jeśli dziecko marzy o wygodnej strefie wypoczynkowej do przyjmowania znajomych, to warto zrealizować to pragnienie, decydując się przy tym np. na mniejsze biurko. Z kolei, jeżeli masz w domu młodego miłośnika gier komputerowych, to z dużym prawdopodobieństwem to właśnie pokaźne biurko powinno stać się priorytetem.

2. Szukaj wielofunkcyjnych rozwiązań i akcesoriów typu 2w1

Współczesny rynek wyposażenia wnętrz oferuje naprawdę wiele rozwiązań, które doskonale sprawdzają się nawet w bardzo małych pomieszczeniach. Do takich akcesoriów zaliczają się przede wszystkim wielofunkcyjne meble. Wśród tych, które warto wykorzystać w małym pokoju młodzieżowym, warto wymienić np. rozkładane sofy i narożniki, stoliki z dodatkowymi półeczkami, pufy ze schowkami czy zabudowane łóżka piętrowe.

3. Postaw na minimalizm i zadbaj o ład

Urządzając niewielki pokój dla nastolatka, pamiętaj, że małe wnętrza łatwo przytłoczyć nadmiarem wyposażenia. Co więcej, ciasnym pomieszczeniom nie służy też bałagan oraz duża liczba stojących na widoku dodatków. Z tego względu w aranżacji warto uwzględnić np. pojemne szafki z zabudowanymi frontami.

Zobacz także:  Jak urządzić dom, by był wygodny i funkcjonalny?

4. Wybierz uniwersalną, prostą stylistykę

Małe wnętrza lubią proste formy, dlatego w aranżacji niewielkiego pokoju młodzieżowego świetnie sprawdzą się uniwersalne meble o prostej stylistyce. Ich ciekawym przykładem są np. szafki, regały i stoliki wykończone na wysoki połysk. To wyposażenie, które wygląda bardzo nowocześnie, a zarazem jest na tyle uniwersalne, że nie będzie trzeba go wymieniać, jeśli po kilku latach zdecydujesz się na zmianę aranżacji. Co więcej, jasne meble o wysokim połysku znakomicie odbijają światło, dzięki czemu dodatkowo optycznie powiększają pomieszczenie.

Jakie łóżko do małego pokoju młodzieżowego?

Do rozwiązań, które zwykle znakomicie sprawdzają się w małych pokojach dla nastolatków, zaliczyć można rozkładane sofy lub narożniki. To meble, które z jednej strony zapewniają miejsce do spania, a z drugiej – tworzą wygodną przestrzeń do wypoczynku i przyjmowania gości. Wystarczy, że uzupełnisz je niewielkim stolikiem kawowym, a mały pokój młodzieżowy będzie równie wygodny, jak domowy salon.

Co, jeśli Twoja pociecha woli klasyczne łóżko? Postaw na model z dużym pojemnikiem na pościel – przyda się on nie tylko do przechowywania samej pościeli, ale i innych, niepotrzebnych na co dzień akcesoriów. W takim przypadku łóżko możesz również uzupełnić małym stolikiem, który przy okazji zastąpi szafkę nocną.

Ciekawym typem łóżka, które znakomicie sprawdzi się w niewielkim pokoju młodzieżowym, może okazać się także łóżko piętrowe. Na rynku znajdziesz bardzo oryginalne modele o konstrukcji antresoli. Takie rozwiązanie to nie tylko klimatyczne miejsce do nocnego odpoczynku. Przestrzeń pod antresolą możesz np. zagospodarować na strefę nauki z biurkiem lub zabudować szafkami, które ułatwią przechowywanie akcesoriów dziecka. Powierzchnia ta może stać się także kącikiem wypoczynkowym, w którym znajdzie się mały stolik z wygodnymi pufami.

Pojemne meble i sprytne schowki

W aranżacji małego pokoju młodzieżowego ogromną rolę odgrywają pojemne szafki i sprytnie zorganizowane schowki. Przykładem tych drugich może być kufer, który schowa w swoim wnętrzu rozmaite akcesoria, a przykryty poduszkami stanie się oryginalnym siedziskiem. W pokoju nastolatka przyda się także pojemna szafa, wyposażona w wieszaki, dodatkowe półeczki i szuflady na bieliznę.

Zobacz także:  10 pomysłów na nowoczesne oświetlenie, które odmienią Twoje wnętrze

Bardzo mały pokój młodzieżowy – jak go urządzić?

Jak urządzić naprawdę mały pokój dla nastolatka? To pytanie dosyć często zadają sobie właściciele mieszkań w blokach, w których pomieszczenia potrafią być nie tylko małe, ale i wąskie. Na szczęście jest kilka rozwiązań, które mogą okazać się pomocne w stworzeniu ładnej i praktycznej aranżacji nawet w najmniejszym pokoju. Do takich akcesoriów zaliczyć można np. wysokie szafy z drzwiami przesuwnymi czy wspomniane już zabudowane łóżka piętrowe. Jeśli w pomieszczeniu nie da się zmieścić wszystkich funkcji, to ratunkiem może okazać się rozkładany stół jadalniany, który zastąpi biurko i zapewni dziecku przestrzeń do nauki.

Pomysły na aranżację małego pokoju dla nastolatka – co jest modne?

Jak już wspomnieliśmy, współczesne trendy wnętrzarskie proponują naprawdę wiele ciekawych rozwiązań, które świetnie sprawdzą się w małym pokoju młodzieżowym. Oto kilka tych, które cieszą się dużą sympatią nastolatków:

1. Mały pokój młodzieżowy w stylu skandynawskim

Minimalistyczna stylistyka skandynawska znakomicie sprawdzi się w aranżacji niewielkiego pokoju dla nastolatka. Jest praktyczna i dominują w niej jasne kolory, które szczególnie poleca się do małych pomieszczeń. Co więcej, północny design jest też szalenie modny, dlatego dorastająca młodzież zwykle patrzy na niego bardzo przychylnie.

2. Biel i wysoki połysk

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić mały pokój młodzieżowy, by był on jednocześnie modny i uniwersalny, to strzałem w dziesiątkę może okazać się ponadczasowa biel. Pomieszczenia w tym kolorze nigdy nie wychodzą z mody i pasuje do nich większość dodatków. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się np. białe meble wykończone na wysoki połysk. To proste, a zarazem nowoczesne wyposażenie, które z pewnością przypadnie do gustu wielu nastolatkom.

3. Przyjemne dla oka pastele

Pastele od lat nie wychodzą z mody i doskonale sprawdzają się zarówno we wnętrzach dla dzieci, jak i w pomieszczeniach dla dorosłych. Są przyjemne dla oka i tworzą sprzyjający wyciszeniu klimat. Co więcej, są jasne i idealnie pasują do niewielkich wnętrz – jeśli Twoja pociecha lubi pastelowe odcienie, to z pewnością warto wykorzystać to przy aranżacji małego pokoju młodzieżowego.

4. Modna stylistyka glamour

Ciekawym pomysłem na aranżację małego pokoju dla nastolatki może okazać się także modna stylistyka glamour. Wnętrza o takim charakterze wyróżniają się połyskiem i przepychem. Doskonale sprawdzą się w nich białe meble wykończone na wysoki połysk i welurowe dodatki. Ponadto styl glamour kocha lustra, które optycznie powiększają małe wnętrza.

Jak widzisz, sposobów na urządzenie małego pokoju młodzieżowego jest naprawdę wiele. Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi pomogą Ci stworzyć wygodne, a zarazem atrakcyjne wnętrze, które stanie się idealną przestrzenią do codziennego funkcjonowania Twojej pociechy. Jeśli rozglądasz się za meblami, które sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach, zapraszamy do naszego sklepu. Znajdziesz w nim między innymi praktyczne stoliki, które idealnie uzupełnią kącik wypoczynkowy dla nastolatka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

matodesign.pl © 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Skontaktuj się z nami: kontakt@matodesign.pl